Fannin County High School Faculty/Staff

Administration

Cantrell, Tara
Social Worker
Collis, Heather
Assistant Principal
DuBois, Patricia
Dual Enrollment/WBL Coordinator
Henson, David
CTAE Supervisor/Assistant Principal
Hyde, Betsy
Assistant Principal
Key, Jill
Graduation Coach
Martin, Nikki
Media Specialist
Ramsey, Scott
Principal
Rymer, Sheena
Licensed Clinical Social Worker
Walker, Jennifer
Counselor
Williams, Amy
Academic Coach
York, Shannon
Athletic Director
Zell, Christina
Counselor

Teachers

Adams, Amy
CTAE/Family & Consumer Science
Ades, Heather
ESE
Ades, Shawn
Social Studies
Barnstead, Scott
Fine Arts/Band
Breeden, Joe
Social Studies
Callihan, Samantha
Language Arts
Chastain, Ryan
ESE
Cheatham, Chad
Physical Education
Christian, Maranda
Language Arts
Collis, Alan
Credit Recovery
Conklin, Molly
Language Arts/Social Studies Interventionist
Culpepper, Shan
Social Studies
Deal, Jordan
ESE
Dyer, Jill
Language Arts
Evans, Stephanie
Social Studies
Fellenbaum, Emily
CTAE/Agriculture
Flowers, Roxianne
ESE
Flowers, Terry
CTAE/Welding
Geren, Todd
Social Studies
Gibbs, Anne
CTAE/Healthcare Science
Gibbs, Bubba
CTAE/Engineering/Video
Gilliam, Cindy
Science
Hart, Trevor
Social Studies
Housley, Amanda
Language Arts
Howard, Sabrina
Science
Jessen, Nancy
ESE
Johnson, Myra
Fine Arts/Foreign Language
Jones, Angela
Mathematics
King, Jeremy
CTAE/Healthcare Science
Kouns, Kristy
ESOL
Kuna, Jeff
Physical Education
Ladd, Donna
Mathematics
Lindsey, Julia
Mathematics
Lord, Nicole
Language Arts
Mancuso, Kathryne
ESE
Mathews, Rhonda
CTAE/Agriculture/Young Farmers
Mathis, Ginger
Fine Arts/Foreign Language
Mills, Robert
Mathematics
Olavarria, Lisset
Math/Science Interventionist
O'Neal, Noah
ESE
Pass, Suzianne
Drivers Education
Patterson, Angela
Mathematics
Patterson, Charles
Physical Education
Patterson, Pamela
Language Arts
Putnam, Annette
ESE
Ramirez, Paul
ESE
Ray, Sherman
CTAE/Occupational Safety
Richerson, Bryan
Physical Education
Richerson, Myriah
Science
Ritter, Pam
ESE
Rogers, Colbie
Fine Arts/Drama
Roof, Miranda
Physical Education
Rose, Christie
Mathematics
Smith, Stacey
Mathematics
Sowers, Hope
ESE
Stewart, Daniel
CTAE/Construction
Stone, Kristen
CTAE/Family & Consumer Science
Stone, Travis
Science
Taylor, Khalisa
ESE
Thigpen, Chris
Physical Education
Thomas, Dewayne
Mathematics
Thomas, Tammy
Language Arts
Turner, Adam
MIP
Viccaro, Holly
Fine Arts/Art
Weinkle, Temple
ESE
Workman, Jennifer
Science
Young, Amy
Social Studies

Support Staff

Acker, Sandy
Nurse
Anderson, Rhonda
Nutrition Manager
Ballantine, Erica
Nutrition
Barker, Melissa
Custodian
Brown, Janice
Nutrition
Cochran, Kevin
Technology Specialist
Cook, Geneva
Paraprofessional
Couch, Darvin
School Resource Officer
Cox, Melinda
Attendance Support
Dickey, Angela
Bookkeeper
Dunn, Carrie
Media Center Paraprofessional
Green, Jerrica
Paraprofessional
Heaton, Dawn
Parent Liaison
Heaton, Jessica
CTAE Bookkeeper
Hodskins, Bernie
Paraprofessional
Hoopaugh, Michael
Custodian
Johnson, Brittany
Nutrition
Long, Sharon
Custodian
Moates, Elden
Performing Arts Center Coordinator
Patterson, Andrea
Receptionist
Payne, Kim
Nutrition
Ray, William
Custodian
Reece, Jacob
Paraprofessional
Reynolds, Ali
Paraprofessional
Rice, Mary
Custodian
Standridge, Tammy
Paraprofessional
Taylor, Chuck
Custodian
Thomas, Gigi
Nutrition
Thomas, Kent
Paraprofessional
Walker, Crystal
Student Information Specialist
Wynn, Kathryn
Paraprofessional